Alumni Calendar

DatesNameGroupCategoryCity
28 Jul-8 Aug2022 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthBirminghamMichelle Li, Rachel Honderich, Kristen Tsai, Josephine Wu, Brian Yang, Nyl Yakura, Adam Xingyu Dong, Ty Lindeman, Mike Butler (Coach), Roymund Kim (Coach)
8-15 May2022 Thomas Cup Thomas CupBWFBangkokVictor Lai, Adam Xingyu Dong, Jason Ho-Shue, Ty Lindeman, Brian Yang, Nyl Yakura, B.R. Sankeerth, Kevin Lee, Mike Butler (Coach), Roymund Kim (Coach)
8-15 May2022 Uber Cup Uber CupBWFBangkokKristen Tsai, Josephine Wu, Wendy Zhang, Talia Ng, Rachel Honderich, Crystal Lai, Rachel Chan, Michelle Li, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Roymund Kim (Coach)
16-20 Feb2022 Female Pan Am Cup Uber CupQualifierAcapulcoEliana-R Zhang, Josephine Wu, Alexandra Mocanu, Wendy Zhang, Camille Leblanc, Crystal Lai, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Roymund Kim (Coach)
16-20 Feb2022 Male Pan Am Cup Thomas CupQualifierAcapulcoVictor Lai, Imran Wadia, Joshua Nguyen, Ty Lindeman, Brian Yang, Nyl Yakura, B.R. Sankeerth, Kevin Lee, Mike Butler (Coach), Roymund Kim (Coach)
9-17 Oct2020 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsAarhusJason Ho-Shue, Philippe Charron, Brian Yang, Nyl Yakura, B.R. Sankeerth, Maxime T├ętreault, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
9-17 Oct2020 Uber Cup Uber CupBWF FinalsAarhusKristen Tsai, Josephine Wu, Wendy Zhang, Talia Ng, Rachel Honderich, Crystal Lai, Rachel Chan, Michelle Li, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
26 Sep-3 Oct2021 Sudirman Cup Sudirman CupBWFVantaaCrystal Lai, Rachel Chan, Brian Yang, Nyl Yakura, B.R. Sankeerth, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
24 Aug-5 Sep2020 Paralympic Games Olympic GamesOlympicsTokyoOlivia Meier, Frank Gaudet (Coach)
24 Jul-2 Aug2020 Olympic Games Olympic GamesOlympicsTokyoKristen Tsai, Josephine Wu, Jason Ho-Shue, Joshua Hurlburt-Yu, Rachel Honderich, Brian Yang, Nyl Yakura, Michelle Li, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
13-16 Feb2020 Thomas Cup Thomas CupQualifierSalvadorJason Ho-Shue, Joshua Hurlburt-Yu, Philippe Charron, Brian Yang, Nyl Yakura, Maxime T├ętreault, Antonio Li, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
13-16 Feb2020 Uber Cup Uber CupQualifierSalvadorKyleigh O'Donoghue, Kristen Tsai, Wendy Zhang, Brittney Tam, Rachel Honderich, Michelle Li, Jacqueline Cheung, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
23 Aug-1 Sep2019 Parapan American Games Pan American GamesPan AmLimaOlivia Meier, William Roussy, Bernard Lapointe, Pascal Lapointe, Richard Peter, Yuka Chokyu, Wyatt John Lightfoot, Frank Gaudet (Coach), Daniele Bouffard (Coach)
26 Jul-11 Aug2019 Pan American Games Pan American GamesPan AmLimaKristen Tsai, Jason Ho-Shue, Joshua Hurlburt-Yu, Rachel Honderich, Josephine Wu, Brian Yang, Nyl Yakura, Michelle Li, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
19-26 May2019 Sudirman Cup Sudirman CupBWFNanningKristen Tsai, Josephine Wu, Jason Ho-Shue, Brittney Tam, Joshua Hurlburt-Yu, Rachel Honderich, Brian Yang, Nyl Yakura, B.R. Sankeerth, Duncan Yao, Michelle Li, Mike Butler (Coach), Jennifer Lee (Coach)
14-17 Feb2019 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaJosephine Wu, Jason Ho-Shue, Brittney Tam, Joshua Hurlburt-Yu, Talia Ng, Brian Yang, Nyl Yakura, Duncan Yao, Catherine Choi, Mike Butler (Coach)
20-27 May2018 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsBangkokJason Ho-Shue, Ty Lindeman, Brian Yang, Nyl Yakura, Paul-Antoine Dostie-Guindon, Duncan Yao, Jonathan Lai, Antonio Li, Mike Butler (Coach), Andrew Dabeka (Coach)
20-27 May2018 Uber Cup Uber CupBWF FinalsBangkokKristen Tsai, Stephanie Pakenham, Anne-Julie Beaulieu, Brittney Tam, Rachel Honderich, Josephine Wu, Michelle Tong, Michelle Li, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Andrew Dabeka (Coach)
4-15 Apr2018 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthGold CoastKristen Tsai, Jason Ho-Shue, Brittney Tam, Rachel Honderich, Ty Lindeman, Brian Yang, Nyl Yakura, Michelle Li, Mike Butler (Coach), Andrew Dabeka (Coach)
15-18 Feb2018 Thomas Cup Thomas CupQualifierTacariguaJason Ho-Shue, Ty Lindeman, Austin Bauer, Brian Yang, Nyl Yakura, Paul-Antoine Dostie-Guindon, Duncan Yao, Jonathan Lai, Mike Butler (Coach), Phyllis Chan (Coach)
15-18 Feb2018 Uber Cup Uber CupQualifierTacariguaJosephine Wu, Stephanie Pakenham, Anne-Julie Beaulieu, Brittney Tam, Talia Ng, Michelle Tong, Michelle Li, Catherine Choi, Mike Butler (Coach), Phyllis Chan (Coach)
21-28 May2017 Sudirman Cup Sudirman CupBWFGold CoastMaxime Marin, Phillipe Gaumond, Josephine Wu, Jason Ho-Shue, Brittney Tam, Rachel Honderich, Nyl Yakura, Michelle Tong, Michelle Li, Ram Nayyar (Coach)
16-19 Feb2017 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmSanto DomingoMaxime Marin, Phillipe Gaumond, Josephine Wu, Stephanie Pakenham, Jason Ho-Shue, Anne-Julie Beaulieu, Brittney Tam, Nyl Yakura, Michelle Tong, Mike Butler (Coach), Andrew Dabeka (Coach)
5-21 Aug2016 Olympic Games Olympic GamesOlympicsRio de JaneiroMichelle Li, Martin Giuffre, Ram Nayyar (Coach), Jeff White (Coach)
17-20 May2016 Uber Cup Uber CupQualifierGuadalajaraKyleigh O'Donoghue, Phyllis Chan, Josephine Wu, Qingzi Ouyang, Jeff White (Coach), Mike Butler (Coach)
28 Apr-1 May2016 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmCampinasMaxime Marin, Phillipe Gaumond, Josephine Wu, Stephanie Pakenham, Jason Ho-Shue, Brittney Tam, Nyl Yakura, Michelle Tong, Ram Nayyar (Coach)
17-20 Feb2016 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsGuadalajaraLuke Couture, Maxime Marin, Phillipe Gaumond, Jason Ho-Shue, Andrew Zhuang, Nyl Yakura, Martin Giuffre, Jeff White (Coach), Mike Butler (Coach)
10-26 Jul2015 Pan American Games Pan American GamesPan AmTorontoAlex Bruce, Phyllis Chan, Toby Ng, Rachel Honderich, Michelle Li, Andrew D'Souza, Ram Nayyar (Coach), Mike Butler (Coach)
10-17 May2015 Sudirman Cup Sudirman CupBWFDongguanAlex Bruce, Phyllis Chan, Derrick Ng, Toby Ng, Rachel Honderich, Michelle Li, Andrew D'Souza, Adrian Liu, Ram Nayyar (Coach)
13-19 Oct2014 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmMarkhamAlex Bruce, Luke Couture, Phyllis Chan, Derrick Ng, Kevin Li, Toby Ng, Rachel Honderich, Philippe Charron, Nyl Yakura, Michelle Li, Martin Giuffre, Grace Gao, Andrew D'Souza, Adrian Liu, Ram Nayyar (Coach), Mike Butler (Coach)
23 Jul-3 Aug2014 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthGlasgowAlex Bruce, Phyllis Chan, Derrick Ng, Toby Ng, Rachel Honderich, Michelle Li, Andrew D'Souza, Adrian Liu, Ram Nayyar (Coach), Jeff White (Coach)
18-25 May2014 Uber Cup Uber CupBWF FinalsNew DelhiAlex Bruce, Phyllis Chan, Grace Gao, Rachel Honderich, Jocelyn Ko, Brittney Tam
17-24 Oct2013 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmSanto DomingoAlex Bruce, Sergiy Shatenko, Phyllis Chan, Derrick Ng, Kevin Li, Toby Ng, Philippe Charron, Nyl Yakura, Nathan Osbourne, Jocelyn Ko, Michelle Li, Grace Gao, Andrew D'Souza, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
19-26 May2013 Sudirman Cup Sudirman CupBWFKuala LumpurAlex Bruce, Kristen Tsai, Phyllis Chan, Derrick Ng, Toby Ng, Philippe Charron, Jocelyn Ko, Michelle Li, Martin Giuffre, Grace Gao, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
11-14 Oct2012 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaAlex Bruce, Kristen Tsai, Phyllis Chan, Derrick Ng, Toby Ng, Philippe Charron, Nyl Yakura, Jocelyn Ko, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
27 Jul-12 Aug 20202012 Olympic Games Olympic GamesOlympicsLondonAlex Bruce, Toby Ng, Michelle Li, Grace Gao, Ram Nayyar (Coach)
17-19 Feb2012 Thomas Cup Thomas CupQualifierEl MonteSergiy Shatenko, Derrick Ng, Francois Bourret, Kevin Li, Toby Ng, Nyl Yakura, Joseph Rogers, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
17-19 Feb2012 Uber Cup Uber CupQualifierEl MonteAlex Bruce, Kristen Tsai, Phyllis Chan, Jocelyn Ko, Michelle Li, Grace Gao, Ram Nayyar (Coach)
14-30 Oct2011 Pan American Games Pan American GamesPan AmGuadalajaraAlex Bruce, Derrick Ng, Toby Ng, Jocelyn Ko, Michelle Li, Stefan Wojcikiewicz, Grace Gao, Adrian Liu, Jeff White (Coach), Ram Nayyar (Coach)
22-29 May2011 Sudirman Cup Sudirman CupBWFQingdaoAlex Bruce, Phyllis Chan, Derrick Ng, Jocelyn Ko, Michelle Li, Stefan Wojcikiewicz, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
21-24 Oct2010 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmCuribitaDerrick Ng, Toby Ng, Jocelyn Ko, Michelle Li, Stefan Wojcikiewicz, Charmaine Reid, Grace Gao, Adrian Liu, Jeff White (Coach)
3-14 Oct2010 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthDelhiAlex Bruce, David Snider, Toby Ng, Jocelyn Ko, Alex Pang, Michelle Li, Anna Rice, Jon Vandervet, Grace Gao, Ram Nayyar (Coach), Jeff White (Coach)
18-21 Feb2010 Thomas Cup Thomas CupQualifierLimaDavid Snider, Francois Bourret, Kevin Li, Alex Pang, Maxime Belanger, Alvin Lau, Martin Giuffre, Jon Vandervet, Tommy McKee, Jeff White (Coach), Anil Kaul (Coach)
18-21 Feb2010 Uber Cup Thomas CupQualifierLimaAlex Bruce, Phyllis Chan, Milaine Cloutier, Jocelyn Ko, Michelle Li, Valerie St. Jacques, Jeff White (Coach), Anil Kaul (Coach)
20-25 Oct2009 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmGuadalajaraAlex Bruce, Derrick Ng, Jocelyn Ko, Alex Pang, Anna Rice, Joseph Rogers, Grace Gao, Adrian Liu, Jeff White (Coach), Denyse Julien (Coach)
1-5 Oct2008 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaRichard Liang, Adrian Liu, Derrick Ng, David Snider, Audrey Bonneville, Jocelyn Ko, Michelle Li, Valerie St. Jacques
8-24 Aug2008 Olympic Games Olympic GamesOlympicsBeijingVal Loker, Andrew Dabeka, Anna Rice, Mike Beres, Jean-Paul Girard (Coach)
11-18 May2008 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsJakartaDavid Snider, Toby Ng, Will Milroy, Andrew Dabeka, Stefan Wojcikiewicz, Alvin Lau, Bobby Milroy, Mike Beres, Jean-Paul Girard (Coach), Kyle Hunter (Staff)
16-18 Feb2008 Uber Cup Uber CupQualifierCampinasFlorence Lavoie, Fiona McKee, Val Loker, Michelle Li, Charmaine Reid, Valerie St. Jacques, Jean-Paul Girard (Coach), Jeff White (Coach)
13-29 Jul2007 Pan American Games Pan American GamesPan AmRio de JaneiroDavid Snider, Fiona McKee, Val Loker, Will Milroy, Joseph Rogers, Charmaine Reid, Sarah McMaster, Mike Beres, Jean-Paul Girard (Coach), Kyle Hunter (Staff)
11-17 Jun2007 Sudirman Cup Sudirman CupBWFGlasgowFiona McKee, Val Loker, Will Milroy, Andrew Dabeka, Anna Rice, Stefan Wojcikiewicz, Charmaine Reid, Sarah McMaster, Bobby Milroy, Mike Beres, Ram Nayyar (Coach), Stephane Cadieux (Coach)
15-19 May2007 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmCalgaryFiona McKee, Val Loker, Will Milroy, Andrew Dabeka, Anna Rice, Stefan Wojcikiewicz, Charmaine Reid, Bobby Milroy, Mike Beres, David Humble (Coach), Jeff White (Coach)
10 Dec2006 Thomas Cup Thomas CupQualifierLimaWill Milroy, Andrew Dabeka, Stefan Wojcikiewicz, Bobby Milroy, Mike Beres, Kyle Foley
15-26 Mar2006 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthMelbourneTammy Sun, Helen Nichol, Val Loker, Will Milroy, Andrew Dabeka, Anna Rice, Charmaine Reid, Phil Bourret, Bobby Milroy, Mike Beres, Jean-Paul Girard (Coach), Jeff White (Coach), Ram Nayyar (Staff)
18-20 Feb2006 Uber Cup Uber CupQualifierLimaCharmaine Reid, Val Loker, Sarah McMaster, Helen Nichol, Amelie Felx, Florence Lavoie
10 Dec2005 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmBridgetownHelen Nichol, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Will Milroy, Andrew Dabeka, Anna Rice, Charmaine Reid, Phil Bourret, Bobby Milroy, Mike Beres, Jody Patrick, Jean-Paul Girard (Coach), Jeff White (Coach)
13-29 Aug2004 Olympic Games Olympic GamesOlympicsAthlensHelen Nichol, Denyse Julien, Anna Rice, Charmaine Reid, Phil Bourret, Mike Beres, Jody Patrick, Jean-Paul Girard (Coach), Martha Deacon (Staff)
11-18 May2004 Uber Cup Uber CupBWF FinalsJakartaHelen Nichol, Charmaine Reid, Valerie St. Jacques, Sarah McMaster, Kelli Sherlock, Dave McMaster (Coach), Beth Richardson (Coach)
15 Feb2004 Thomas Cup Thomas CupQualifierKeith Chan, Kyle Hunter, Will Milroy, Andrew Dabeka, Stefan Wojcikiewicz, Bobby Milroy, Mike Beres, Jean-Paul Girard (Coach), Beth Richardson (Coach)
13-15 Feb2004 Uber Cup Uber CupQualifierHelen Nichol, Denyse Julien, Anna Rice, Charmaine Reid, Jody Patrick, Jean-Paul Girard (Coach), Beth Richardson (Coach)
1-13 Aug2003 Pan American Games Pan American GamesPan AmSanto DomingoHelen Nichol, Kyle Hunter, Denyse Julien, Andrew Dabeka, Anna Rice, Charmaine Reid, Phil Bourret, Mike Beres, Jody Patrick, Jean-Paul Girard (Coach)
25 Jul-4 Aug2002 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthManchesterKeith Chan, Tammy Sun, Kara Solmundson, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Will Milroy, Stefan Wojcikiewicz, Phil Bourret, Bobby Milroy, Gunther Huber (Coach), Jean-Paul Girard (Coach), Martha Deacon (Staff)
15-18 Feb2002 Thomas Cup Thomas CupQualifierEindhovenKeith Chan, Will Milroy, Bryan Moody, Brent Olynyk, Stefan Wojcikiewicz
15-18 Feb2002 Uber Cup Uber CupQualifierEindhovenMilaine Cloutier, Denyse Julien, Kara Solmundson, Tammy Sun
10 Dec2001 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaWill Milroy, Keith Chan, Mike Beres, Stefan Wojcikiewicz, Jonathan Bolduc, Milaine Cloutier, Helen Nichol, Charmaine Reid, Jody Patrick
28 May-2 Jun2001 Sudirman Cup Sudirman CupBWFSevilleMilaine Cloutier, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Brent Olynyk, Bryan Moody, Andrew Dabeka, Mike Beres, Gunther Huber (Coach), Jeff White (Coach)
15 Sep-1 Oct2000 Olympic Games Olympic GamesOlympicsSydneyKara Solmundson, Milaine Cloutier, Robbyn Hermitage, Brent Olynyk, Bryan Moody, Mike Beres, Gunther Huber (Coach), Martha Deacon (Staff)
18-20 Feb2000 Thomas Cup Thomas CupQualifierSophiaIain Sydie, Brent Olynyk, Bryan Moody, Brian Abra, Bobby Milroy, Marlon Samuel
18-20 Feb2000 Uber Cup Uber CupQualifierSophiaMilaine Cloutier, Robbyn Hermitage, Denyse Julien, Kara Solmundson
23 Jul-8 Aug1999 Pan American Games Pan American GamesPan AmWinnipegStu Arthur, Kara Solmundson, Iain Sydie, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Brent Olynyk, Bryan Moody, Andrew Dabeka, Charmaine Reid, Mike Beres, Dave McMaster (Coach), Martha Deacon (Coach)
10-17 May1999 Sudirman Cup Sudirman CupBWFCopenhagenKara Solmundson, Iain Sydie, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Brent Olynyk, Andrew Dabeka, Mike Beres, Billy Gilliland (Coach)
11-21 Sep1998 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthKuala LumpurStu Arthur, Cindy Arthur, Iain Sydie, Milaine Cloutier, Darryl Yung, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Bryan Moody, Charmaine Reid, Bobby Milroy, Mike Beres, Jody Patrick, Billy Gilliland (Coach), Jean-Paul Girard (Coach), Martha Deacon (Staff)
17-24 Feb1998 Thomas Cup Thomas CupQualifierManilaIain Sydie, Darryl Yung, Bryan Moody, Brian Abra, Bobby Milroy, Mike Beres, Billy Gilliland (Coach), Mike DeBelle (Staff)
17-24 Feb1998 Uber Cup Uber CupQualifierManilaJennifer Wong, Milaine Cloutier, Julia Chen, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Charmaine Reid, Billy Gilliland (Coach), Mike DeBelle (Staff)
10 Dec1997 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmWinnipegIain Sydie, Mike Beres, Brent Olynyk, Denyse Julien, Milaine Cloutier, Robbyn Hermitage, Jennifer Wong, Cindy Arthur, Kara Solmundson
19-25 May1997 Sudirman Cup Sudirman CupBWFGlasgowIain Sydie, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Brent Olynyk, Bryan Moody, Elma Ong, Charmaine Reid, Mike Beres, Billy Gilliland (Coach), Jean-Paul Girard (Coach), Jeff Bell (Staff)
19 Jul-9 Aug1996 Olympic Games Olympic GamesOlympicsAtlantaSian Deng, Iain Sydie, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Doris Piche, Anil Kaul, Billy Gilliland (Coach), Channarong Ratanaseangsuang (Staff), Abdul Shaikh (Staff)
17-24 Feb1996 Thomas Cup Thomas CupQualifierPragueIain Sydie, Darryl Yung, Jaimie Dawson, Brent Olynyk, Anil Kaul, Mike Beres, Billy Gilliland (Coach), Channarong Ratanaseangsuang (Coach)
17-24 Feb1996 Uber Cup Uber CupQualifierPragueMilaine Cloutier, Denyse Julien, Robbyn Hermitage, Heather Ostrom, Doris Piche, Moira Ong, Elma Ong, Charmaine Reid, Billy Gilliland (Coach), Channarong Ratanaseangsuang (Coach)
17-25 May1995 Sudirman Cup Sudirman CupBWFLausanneSian Deng, Iain Sydie, Milaine Cloutier, Darryl Yung, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Robbyn Hermitage, Heather Ostrom, Brent Olynyk, Anil Kaul, Charmaine Reid, Mike Beres, Billy Gilliland (Coach), Ken Poole (Coach), Bert Fergus (Staff)
12-26 Mar1995 Pan American Games Pan American GamesPan AmMar del PlataSian Deng, Iain Sydie, Milaine Cloutier, Darryl Yung, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Robbyn Hermitage, Anil Kaul, Billy Gilliland (Coach), Roy Roberts (Staff)
18-28 Aug1994 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthVictoriaBryan Blanshard, Sian Deng, Iain Sydie, Claire Backhouse, Darryl Yung, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Heather Ostrom, Doris Piche, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Jean-Paul Girard (Coach), Martha Deacon (Coach), Abdul Shaikh (Staff)
19-26 Feb1994 Thomas Cup Thomas CupQualifierGlasgowIain Sydie, Darryl Yung, Brent Olynyk, Erik Nilsson, Billy Gilliland (Coach), Dave McMaster (Coach)
19-26 Feb1994 Uber Cup Uber CupQualifierGlasgowMarie-Helene Loranger, Robbyn Hermitage, Heather Ostrom, Caroline Thorn, Billy Gilliland (Coach), Dave McMaster (Coach)
24-30 May1993 Sudirman Cup Sudirman CupBWFBirminghamBryan Blanshard, Sian Deng, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Robbyn Hermitage, Anil Kaul, David Humble, Caroline Thorn, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Jean-Paul Girard (Coach), Abdul Shaikh (Staff)
25 Jul-9 Aug1992 Olympic Games Olympic GamesOlympicsBarcelonaBryan Blanshard, Denyse Julien, Doris Piche, Anil Kaul, David Humble, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Bert Fergus (Staff)
16-23 Feb1992 Thomas Cup Thomas CupQualifierS-HertogenboschBryan Blanshard, Jaimie Dawson, Anil Kaul, David Humble, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Bert Fergus (Staff)
16-23 Feb1992 Uber Cup Uber CupQualifierS-HertogenboschSian Deng, Milaine Cloutier, Denyse Julien, Heather Ostrom, Doris Piche, Billy Gilliland (Coach), Bert Fergus (Staff)
10 Dec1991 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmKingstonBryan Blanshard, Denyse Julien, Jaimie Dawson, Doris Piche, Mike Bitten, Abdul Shaikh (Coach)
21-28 Feb1990 Thomas Cup Thomas CupQualifierVillachBryan Blanshard, Mike Butler, John Goss, Anil Kaul, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Wendy Carter (Coach)
21-28 Feb1990 Uber Cup Uber CupQualifierVillachMilaine Cloutier, Claire Backhouse, Denyse Julien, Heather Ostrom, Doris Piche, Billy Gilliland (Coach), Wendy Carter (Coach)
24 Jan-3 Feb1990 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthAucklandBryan Blanshard, Mike Butler, Linda Cloutier, Claire Backhouse, Denyse Julien, Doris Piche, Anil Kaul, David Humble, Johanne Falardeau, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Jesper Helledie (Coach), Bob MacDougall (Staff)
10 Dec1989 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmMexico CityChantal Jobin, Marie-Helene Loranger, John Goss, Doris Piche, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Bert Fergus (Staff)
24-29 May1989 Sudirman Cup Sudirman CupBWFJakartaBryan Blanshard, Chantal Jobin, Mike Butler, John Goss, Denyse Julien, Doris Piche, David Humble, Johanne Falardeau, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Wayne Macdonnell (Staff)
17 Sep-2 Oct1988 Olympic Games Olympic GamesOlympicsSeoulMike Butler, Claire Backhouse
23-27 Feb1988 Thomas Cup Thomas CupQualifierSan JoseBryan Blanshard, Mike Butler, John Goss, Mike DeBelle, Ian Johnston, David Humble, Mike Bitten, Billy Gilliland (Coach), Roy Roberts (Staff)
23-27 Feb1988 Uber Cup Uber CupQualifierSan JoseChantal Jobin, Linda Cloutier, Claire Backhouse, Denyse Julien, Doris Piche, Johanne Falardeau, Billy Gilliland (Coach), Roy Roberts (Staff)
10 Dec1987 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaMike Butler, Anil Kaul, Denyse Julien, Linda Cloutier
24 Jul-2 Aug 19961986 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthEdinburghSandra Skillings, Ken Poole, Mike Butler, Linda Cloutier, John Goss, Claire Backhouse, Denyse Julien, Mike DeBelle, Johanne Falardeau, Mike Bitten, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), Abdul Shaikh (Coach), Herb Kirkconnell (Staff)
22 Apr-4 May1986 Uber Cup Uber CupBWF FinalsJakartaSandra Skillings, Chantal Jobin, Linda Cloutier, Claire Allison, Claire Backhouse, Denyse Julien, Doris Piche, Johanne Falardeau, Abdul Shaikh (Coach), Channarong Ratanaseangsuang (Coach)
19-22 Feb1986 Thomas Cup Thomas CupQualifierVancouverKen Poole, Jamie Marks, Mike Butler, Steve Johnston, John Goss, Ian Johnston, Dave DeBelle, Mike Bitten, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), Abdul Shaikh (Coach), Wayne Macdonnell (Staff)
15-16 May1984 Uber Cup Uber CupBWF FinalsKuala LumpurSandra Skillings, Sandra Stapleton, Linda Cloutier, Claire Backhouse, Denyse Julien, Johanne Falardeau, Wendy Carter, Gillian Calder, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), Vara Sukanake (Coach)
22-25 Feb1984 Thomas Cup Thomas CupQualifierTorontoMike Butler, Bob MacDougall, John Goss, Mark Freitag, Eric Torstensen, Mike DeBelle, Keith Priestman, Mike Bitten, John Gilbert (Coach), Nancy Lynch (Staff)
20 Sep-9 Oct1982 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthBrisbaneSandra Skillings, Bob MacDougall, Paul Johnson, Claire Backhouse, Mark Freitag, Denyse Julien, Keith Priestman, Johanne Falardeau, Pat Tryon, Jane Youngberg, Channarong Ratanaseangsuang (Coach)
30-31 Jan1982 Thomas Cup Thomas CupQualifierKitchenerBob MacDougall, John Goss, Mark Freitag, Keith Priestman, Dave DeBelle, Ken Priestman, John Gilbert (Coach)
15 May1981 Uber Cup Uber CupBWF FinalsKyotoSandra Skillings, Claire Backhouse, Denyse Julien, Wendy Carter, Jane Youngberg, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), John Gilbert (Coach)
1-31 Jan1980 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmSan DiegoBob MacDougall, Keith Priestman, Dave DeBelle, Sandra Skillings, Johanne Falardeau, Linda Cloutier
10 Dec1979 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmMexico CityJamie McKee, Pat Tryon, Paul Johnson, Denyse Julien, Johanne Falardeau, Claire Backhouse
24 May-2 Jun1979 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsJakartaBob MacDougall, Paul Johnson, John Czich, Ian Johnson, Pat Tryon, Dave DeBelle, John Gilbert (Coach), Roy Roberts (Staff)
10 Dec1978 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmLimaJamie McKee, Paul Johnson, Greg Carter, Johanne Falardeau, Wendy Carter, Claire Backhouse
3-12 Aug1978 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthEdmontonLucio Fabris, Jamie McKee, Claire Backhouse, John Czich, Greg Carter, Sharon Crawford, Johanne Falardeau, Wendy Carter, Jane Youngberg, Ken Priestman, Herb Kirkconnell (Staff)
15 May1978 Uber Cup Uber CupQualifierHaarlemJean Miller, Claire Backhouse, Sharon Crawford, Johanne Falardeau, Wendy Carter, Jane Youngberg, Barb O'Brien
10 Dec1977 Pan American Team Championships Pan American Team ChampionshipsPan AmMonctonTracy Van Wassenhove, Lesley Harris, Jamie McKee, Pat Tryon, Wendy Carter, Ian Johnson
25 May-3 Jun1976 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsBangkokRaphi Kanchanaraphi, Lucio Fabris, Jamie McKee, Channarong Ratanaseangsuang, Wayne Macdonnell, Channarong Ratanaseangsuang (Coach)
30 May-6 Jun1975 Uber Cup Uber CupBWF FinalsJakartaLesley Harris, Barb Welch, Lorraine Thorne, Wendy Carter, Jane Youngberg, Alison Daysmith, Jean Miller (Staff)
24 Jan-2 Feb1974 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthChristchurchGeoff Harris, Jamie McKee, Greg Harris, Jamie Paulson, Wayne Macdonnell, Mimi Nilsson, Barb Welch, Nancy McKinley, Jane Youngberg, Judi Rollick, Lane Bickel (Coach), Herb Kirkconnell (Staff)
25 May-3 Jun1973 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsJakartaRaphi Kanchanaraphi, Channarong Ratanaseangsuang, Jamie Paulson, Wayne Macdonnell, Yves Pare, Bruce Rollick, Don Smythe (Staff)
26 Aug-10 Sep1972 Olympic Games Olympic GamesOlympicsMunichJamie Paulson
15 May1972 Uber Cup Uber CupBWF FinalsTokyoMarj Shedd, Mimi Nilsson, Barb Welch, Nancy McKinley, Barb O'Brien, Jane Youngberg, Judi Rollick, Jim Powell (Coach), Rolf Paterson (Staff)
16-25 Jul1970 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthEdinburghMarj Shedd, Pat Moody, Jamie Paulson, Dave Charron, Yves Pare, Nancy McKinley, Judy Humber, Rolf Paterson, Bruce Rollick, Alison Daysmith, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), Allan Fitzpatrick (Staff)
26 May-6 Jun1970 Thomas Cup Thomas CupBWF FinalsKuala LumpurJamie Paulson, Wayne Macdonnell, Dave Charron, Yves Pare, Bruce Rollick, Channarong Ratanaseangsuang, Channarong Ratanaseangsuang (Coach), John Forsythe (Staff)
5-15 May1969 Uber Cup Uber CupQualifierWilmingtonMarj Shedd, Mimi Nilsson, Barb Hood, Sharon Whittaker, Alison Daysmith, Judi Rollick, Dorothy Tinline (Coach)
15 May1967 Thomas Cup Thomas CupQualifierMexico CityEd Paterson, Jamie Paulson, Wayne Macdonnell, Rolf Paterson, Bruce Rollick, Lane Bickel, Jim Carnwath, Bert Fergus (Staff)
4-14 Aug1966 Commonwealth Games Commonwealth GamesCommonwealthKingstonWayne Macdonnell, Rolf Paterson, Ed Paterson, Yves Pare, Patricia Epsley, Sharon Whittaker, Alison Daysmith, Judy Humber
15 May1966 Uber Cup Uber CupBWFDunedinMarj Shedd, Jean Folinsbee, Sharon Whittaker, Jean Miller, Dorothy Tinline
15 May1964 Thomas Cup Thomas CupQualifierVancouverBruce Rollick, Bert Fergus, Wayne Macdonnell, Ed Paterson, Rolf Paterson, Jim Carnwath
5 May1963 Uber Cup Uber CupBWFBostonMarj Shedd, Jean Miller, Dorothy Tinline, Beverly Chittick
24-25 Feb1961 Thomas Cup Thomas CupQualifierHerb Kirkconnell, Wayne Macdonnell, Bert Fergus, Jim Carnwath, Bev Westcott
5 May1960 Uber Cup Uber CupBWFBostonJoy Campbell, Marj Shedd, Kae Grant, Jean Miller, Dorothy Tinline, Joan Hennessy, Dorothy Walton (Coach)
28 Feb-1 Mar1958 Thomas Cup Thomas CupQualifierLong BeachDave McTaggart, Don Smythe, Bert Fergus, Jim Carnwath, Bev Westcott
5 May1957 Uber Cup Uber CupBWFKitchenerMarj Shedd, Kae Grant, Claire Lovett, Joan Warren, Joan Hennessy, Dorothy Walton (Coach)
15 May1955 Thomas Cup Thomas CupQualifierWinnipegDave McTaggart, Daryl Thompson, Gord Simpson, Don Smythe, Bud Porter, Bev Westcott
21-22 Mar1952 Thomas Cup Thomas CupQualifierCalgaryBud Porter, Dick Birch, Ken Forsythe, Al Williams, Darryl Mitchell, Daryl Thompson, Don Smythe, Grant Henry, Dick Birch (Coach)
11-12 Dec1949 Thomas Cup Thomas CupQualifierPasadenaDick Birch, Ted Pollock, John Samis, Daryl Thompson, Gord Simpson, Roy Smith, Dick Birch (Coach)